• dpue.energetica@upb.ro

Aparitii editoriale

Mihail - Bogdan CĂRUȚAȘIU - INTELIGENȚA ARTIFICIALĂ ÎN INGINERIE ENERGETICĂ - NOȚIUNI DE PROGRAMAREA CALCULATOARELOR

Societatea modernă este din ce în ce mai mult bazată pe utilizarea, prelucrarea și interpretarea datelor. Colectarea acestora, sub o formă sau alta, a avut loc din cele mai vechi timpuri și reprezintă o modalitate prin care omul poate învăța lucruri noi, corelând patternuri (engl. model, șablon) și trăgând concluzii. Un exemplu concret este cel al unui copil căruia îi sunt necesare mai multe procese pentru a învăța un fapt banal: un corp cu o temperatură ridicată îl poate răni. O singură interacțiune cu obiectul fierbinte (acțiune similară cu achiziția unui singur set de date de intrare) poate să nu fie suficient pentru a trage o concluzie (acțiune similară cu găsirea unui pattern). Repetarea acțiunii oferă copilului mai multe date pe care le poate procesa și pe care le va folosi pentru a ajunge la concluzia evidentă pentru un adult: obiectele fierbinți îi pot provoca răni. Sau vizionarea primului film de mister, cu întorsătură de situație, în care vinovatul este persoana care nu ar fi putut fi niciodată anticipată. Cu cât numărul de filme de acest gen este mai mare și deznodământul mai surprinzător, cu atât creierul este mai pregătit pentru situații neașteptate, iar deznodământul probabil intuit cu o acuratețe crescută. Cele mai des utilizate sisteme fundamentate pe Inteligență Artificială (I.A.) funcționează similar: ele necesită un set de date pentru antrenare și validare, dezvoltându-și astfel capacitatea de generalizare, pentru ca apoi să extragă informații utile (patternuri) și să aplice cele „învățate“, în mod eficient, pe un nou set de date.

Prin bunavoita autorului si a edituri Politehnica Press, cartea poate fi descarcata de AICI.

Editor: Diana Mariana Cocârță - Environmental Risk Assessment

Environmental Risk Assessment familiarizes readers with risk assessment for the main environmental systems that are surveyed: soil, water, and air. The text aims to enable learners to develop knowledge and awareness about environmental risk management and take action to transform society into a sustainable one.

The eight edited chapters start with an introduction to the subject and an outline of good practices in risk assessment. The latter half presents a risk-based approach to the environment and provides a deep dive into risk management implementation for contaminated sites, monitoring air quality, evaluating drinking water for safety, and risk analysis in waste management. Concepts are explained in a simple manner with references included for further reading.

This book is an essential guideline for students who require knowledge in the environmental engineering programs or related course modules.

Audience: Environmental engineers, sustainability managers; students and researchers in environmental management and risk assessment.